Nikdy nehovor nikdy

Poznáte to, sú veci ktoré s určitosťou a s veľkou dávkou energie odmietate. Jednoducho to s vami neladí. A u mňa od detstva je to folklór. Viem, teraz asi so mnou budú mnohí nesúhlasiť, ale ja  to mám jednoducho takto.

Vyrastala som v meste na sídlisku a s folklórom som sa vo svojej mladosti ako s tradíciou nestretla ani v záujmových krúžkoch, ani som nikdy nechodila do folklórneho súboru. Celé prázdniny som trávila u starej mamy na dedine a tam som však s folklórom dennodenne žila. Ale keďže ako dieťa z mesta, musela som cez prázdniny aj pomáhať na poli a na lúkách hrabať seno a chovať hospodárske zvieratá …. a ostatné dedinské činnosti – čo bolo pre mňa často psychicky aj fyzicky náročné.

 

Kedysi sa prázdniny trávili u starých rodičov bez „animácií“ voľného času, jednoducho som sa prispôsobila fungovaniu a práci starkej.  A všetko čo ju obklopovalo – vrátane folklóru (rozumej výšiviek, utierok, pesničiek…) som mala spojené s ťažkou a namáhavou prácou.

A tak som to mala spojené s negatívnymi spomienkami.

Na jednej strane vnímam návrat k tradíciam ako geniálny, na druhej strane bojujem vnútorne s mojimi pocitmi, ktoré tieto tradície vryli do mojej detskej duše.

 

 Ale raz to muselo prísť.

Veľký booom, ktorý momentálne panuje okolo mňa s ľudovými motívmi som dokonale ignorovala. Sú krásne iné látky a vzory, ktoré preferujem. Ale čo neurobíte pre kamošku? Zadanie znelo – obaly na knihu s ľudovými motívmi – pomooooc. Dlho som odolávala… ale veď sú to len látky, tak niečo vytvor:-)

A ja som začala hľadať. Milujem jednoduchosť a čisté línie a tak som vytvorila svoje prvé obaly na knihy….

…. a nikto mi neuverí, že momentálne hľadám a kupujem látky s ľudovými motívmi…

…. nikdy nehovor nikdy 🙂

Komentáře
    Server Error

    Server Error

    We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

    error 500 | 12. 8. 2022 23:32